Jak działa kominek?

×

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 581 z /usr/home/ages/domains/saltus.com.pl/public_html/includes/menu.inc).
drewno kominkowe

Klasyczny kominek jaki jest montowany w naszych domach jest odzwierciedleniem niewielkiego ogniska. Składa się on z wkładu kominkowego gdzie wkładamy drewno kominkowe i jest to jednocześnie komora spalania. Trzeba do niego dostarczyć powietrze biorące udział w procesie spalania. Obecne technologie budowy domów zapewniają ich wysoką szczelność i dlatego w pobliżu kominka instaluje się specjalną rurę, która doprowadza do niego powietrze z zewnątrz. W ten sposób jest ono dostarczane do komory spalania i jest regulowane przez specjalne wloty powietrza. W komorze następuje proces spalania drewna kominkowego z jednoczesnym wydzielaniem gazów odprowadzanych przewodem spalinowym. Najistotniejszą zmianą w nowoczesnym kominku jest zastosowanie drugiego obiegu przepływu powietrza. Jest to tzw. powietrze konwekcyjne przy pomocy którego odbierane jest ciepło z wkładu kominkowego i dostarczane do ogrzewanych nim pomieszczeń. Sprawność kominkowego systemu ogrzewania można ocenić ilością przejętego przez powietrze konwekcyjne ciepła rozgrzanego wkładu kominkowego. Jeżeli ilość ta jest wysoka w stosunku do całkowitego ciepła wyprodukowanego to znaczy, że system jest poprawnie zaprojektowany i wykonany. Poprawne działanie kominkowego systemu ogrzewania jest więc uzależnione od prawidłowego przepływu powietrza konwekcyjnego co natomiast uzależnione jest od poprawnego doboru i instalacji kratek kominkowych (kratek wylotowych w podstawie kominka oraz odprowadzających w okapie), przez które przepływa powietrze konwekcyjne. Od poprawności ich instalacji uzależnione jest również bezpieczeństwo działania kominka.

Powietrze i wlot do komory
Powietrze do kominka, który jest zasilany przez drewno kominkowe jest dostarczane z zewnątrz. W zewnętrznej ścianie budynku jest otwór zabezpieczony metalową mocna siatką ( zabezpieczenie przed gryzoniami i dużymi owadami). W środku pomieszczenia znajduje się regulowana kratka, która pozwala dozować dostęp odpowiedniej ilości powietrza – w zależności od siły i prędkości jaka chcemy uzyskać podczas spalania drewna kominkowego. Następnie przy pomocy powietrza następuje proces spalania drewna kominkowego a uzyskane podczas tego procesu gazy są odprowadzane kominem w górę na zewnątrz budynku.
Jak kominek ogrzewa pozostałe pomieszczenia?
Uzyskana energia i ciepło idealnie i szybka ogrzewają pomieszczenie, w którym jest zamontowany kominek do zasilania którego należy używać wysokiej jakości drewno kominkowe. Dodatkowo można w okapie zamontować dodatkowe ujścia zabezpieczone kratkami i dzięki doprowadzeniu specjalnej instalacji do pozostałych pomieszczeń ogrzewać ciepłem z kominka cały dom. Te kratki zamontowane między okapem a początkiem dodatkowej instalacji pozwalają regulować obieg ciepła do poszczególnych pomieszczeń jak i ilość dostarczonej energii cieplnej. W zależności od tego jak bardzo chcemy ogrzewać dodatkowe pomieszczenia należy dokonywać doboru drewna kominkowego do kominka. Drewno kominkowe musi się cechować wysokimi walorami opałowymi.
Aby zwiększyć siłę nawiewu ciepłego powietrza do kolejnych pomieszczeń można stosować różnego rodzaju wentylatory nadmuchowe i turbiny.