Co to jest kominek z płaszczem wodnym?

×

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 581 z /usr/home/ages/domains/saltus.com.pl/public_html/includes/menu.inc).

Kominek z płaszczem wodnym możemy podłączyć do każdej instalacji ciepłego ogrzewania. Ponadto kominek z płaszczem wodnym to ekologiczne i energooszczędne rozwiązanie grzewcze  i dodatkowo zasilane drewnem kominkowym

Kominek z płaszczem wodnym współpracuje z tradycyjną grzejnikową instalacją centralnego ogrzewania, zachowując walory ekonomiczne, estetyczne i ekologiczne zwykłego kominka. Od zewnątrz wkłady kominkowe z płaszczem wodnym praktycznie nie różnią się od wkładów tradycyjnych. Kominki z płaszczem wodnym zasilane drewnem kominkowym mogą pracować zarówno w instalacjach otwartych, jak i zamkniętych. W ostatnim przypadku urządzenie musi mieć jednak wbudowany układ odbioru nadmiaru ciepła oraz być skonstruowane tak, aby pracowało pod ciśnieniem, które zwyczajowo panuje w zamkniętych systemach ogrzewania.

Wkłady kominkowe pozostając w układzie otwartym mogą współpracować z urządzeniami pracującymi w zamkniętej instalacji grzewczej, zasilanej innymi urządzeniami, np. solarami, gazowymi piecami centralnego ogrzewania lub olejowymi piecami centralnego ogrzewania. Właściwa praca układu regulowana jest za pomocą sterowników, które wyłączają drugie źródło ciepła w momencie pracy kominka. Jeżeli jednak temperatura zadana przez użytkownika spadnie poniżej wyznaczonej wartości urządzenie współpracujące załącza się.

W przypadku kominków z płaszczem wodnym dobór odpowiedniej mocy wkładu uzależniony jest od wielkości powierzchni, którą chcemy ogrzać oraz od wielkości instalacji C.O.  Ze względów bezpieczeństwa instalacja C.O. powinna być w stanie odebrać dwa razy większą moc od nominalnej mocy grzewczej urządzenia, deklarowanej przez producenta. Moc kominka potrzebnego do ogrzania interesującej nas powierzchni określa się przyjmując, że ok. 1 kW mocy znamionowej wkładu kominkowego pozwala ogrzać 10 m2  powierzchni mieszkalnej. Założenie takie sprawdza się przy standardowej wysokości pomieszczenia (2,5-2,7 m) i średnim współczynniku izolacji budynku.

Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym mogą mieć różne rodzaje drzwiczek:

  • otwierane na bok lub podnoszone do góry; z różnego rodzaju szybami
  • zarówno płaskimi, pryzmatycznymi, jak i panoramicznymi.

W kominkach z płaszczem wodnym inaczej zbudowany jest jednak korpus wkładu. Ma on podwójne ścianki, a między nimi przestrzeń, którą wypełnia woda. Spaliny w takim kominku nie ogrzewają powietrza, ale wodę. Przepływając między ściankami woda odbiera ciepło od kominka i przekazuje je do instalacji grzewczej. Kominki takie mogą być uzupełniającym źródłem ciepła dla funkcjonującej w domu instalacji z gazowym, olejowym lub elektrycznym źródłem ciepła. Opcjonalnie w kominkach z płaszczem wodnym może również być montowana wężownica, która służy zarówno do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, jak i do zabezpieczenia kominka przed przegrzaniem. Idealnym opałem do kominka jest drewno kominkowe np.: dąb, buk, grab i inne drewna pozyskiwane z drzew liściastych.